מחלקת הדרכה

נושא: אחדות וערבות
סוג פעילות: חומרי העשרה
מתאים לגיל: חב"ב (ט ומעלה), נווה-נחלה (ו-ח)
רמת פעילות: קלילה

גבורת הרוח (לימוד)

מתאים ל:  יום חול 

 


 


עמודים נוספים שיכולים לעניין אותך:


אומץ בעבודת ה' (פעולה)


אני רואה אתכם בכל מקום  
 


 


 


קובץ ערוך ובו הקטעים מצורף בתחתית העמוד.


 


אברהם העברי


אברהם מביט לשמים, ילד תימהוני, מתבונן על השמש והכוכבים בוקר וערב…


מה הוא מחפש, הנער הזה?


השכנים, החברים – כולם משתחווים לעץ ולאבן, והוא מכה בהם ושובת אותם…


למה? מה חסר לו?


באברהם אבינו מתגלה נפש עצמאית משחר ילדותו. הוא הולך ומשוטט, מסגל לעצמו אורח חיים המנוגד לאורח חייהם של הוריו ומשפחתו. זה בא לידי ביטוי בדתו, בחיפוש אחר אמונתו. הוא אינו מסתפק בחברה הרדודה שסביבו, וברגע שהוא מגלה את האמת שלו, הוא נאמן לה בכל מחיר: עוזב את ביתו, עוזב את משפחתו, והולך למקום חדש. בלי לדעת מה יהיה ואיפה יחיה, הכל מתוך  אמונה חזקה בדרכו, הנותנת לו כוח לעמוד מול העולם כולו, שהאמין  אז באלילים בלבד. על כן נקרא אברהם אבינו 'אברהם העברי' – כל העולם מעבר אחד והוא מעברו האחר. קשה לצאת נגד כל הנורמות הדתיות, החברתיות והמוסריות  המקובלות סביבנו, אבל ברגע האמת שלנו ברורה, נלך איתה  עד הסוף, למרות הקשיים והסיבוכים.


 


מרדכי היהודי


מרדכי עומד יחידי בשער המלך, לבדו בשקו ובתעניתו. כל העם יושב במסיבות המלך, במסיבות כלי המקדש שבהן שותים ונהנים מכלי הקודש בחולין. שותים כיד המלך, נהנים מכול טוב המלוכה.. רק מרדכי יושב יחידי ובוכה, בוכה וכואב את צרות העם, וכולם ממשיכים בשלהם- שמחים וצוהלים.


כך היה גם בהמשך, כשכבר נתגלו לכולם צרת המן ומזימותיו. כל הסנהדרין ורוב העם פרשו ממנו, פרשו מדרכיו של מרדכי. "ככה לא מנהלים מאבק", טענו, "צריך לשבת ולדבר!". אבל מרדכי בשלו, ממשיך יחידי, ממשיך בתפילה, בצעקה ובעשיה בלתי פוסקת- ממשיך לפעול עם א-ל. הייתה מחלוקת, היו דיונים מה לעשות ואיך לפעול, אבל מרדכי שהיה בטוח בדרכיו לא נכנע, ולבסוף הרוב גם הודו לו..


גם כשישי מחלוקת וקשה להישאר יחידי בדרך, אם דרכך אמיתית היא, לשם שמים בלבד, תצליח! חשוב ללמוד ממרדכי איך לאזור כוחות ולהתמודד באומץ, ולהמשיך בדרך הייחודית והאמיתית שלך.


 


 
 


 


  


 תיוג: אברהם העברי, אברהם אבינו, מרדכי היהודי, גבורת הרוח, גבורה, נאמנות, עוצמה, עוצמה יהודית, נאמנות, נאמנות לה', נאמנות לתורה ולמצוות, נאמן, נאמנים, גיבורים, חנוכה, פורים, עשיה, לא המדרש עיקר אלא המעשה, עשיה, פעולה
קבצים מצורפים

פוסטים נוספים

חבוש

כולם מתחבאים חוץ מאחד שעליו למצוא את כולם,
מי שנתפס הולך לכלא, אפשר לשחרר חברים כלואים.